Työkokemus

  • Sairaanhoitajana vuosina 1983 – 85/ Etelä-Pohjanmaan sairaanhoitopiiri.
  • Lukuisia sairaanhoitajan keikkatöitä vuosien varrella mm. eri opintojen rahoittamiseksi.
  • Sairaanhoidon opettajana vuosina 1985 – 1990/ Seinäjoen terveydenhuolto-oppilaitos ja Kuopion terveydenhuolto-oppilaitos (lehtorin virka 1.1.1990 – 31.7.1990)
  • Aikuiskoulutusjohtaja 1990 – 1994/Seinäjoen terveydenhuolto-oppilaitos. Vakinainen virka 1.8.1990 lähtien, josta virkavapaalla 1.8.1994 – 31.12.1999 välisen ajan.
  • Laatupäällikkö 1.8.1994 – 31.7.1995/Helsingin sairaanhoito-opisto.
  • Projektipäällikkö 1.8.1995 – 31.8.1998 Stakesin hallinnoimassa valtakunnallisessa ”SoTeKeKo”-projektissa.
  • Projektipäällikkö 1.9.1998 – 31.12.1999/Seinäjoen ammattikorkeakoulu. Tehtävänä käynnistää sosiaali- ja terveysalan tutkimus- ja kehitystoiminnan yksikkö SoTe.
  • Johtaja, SoTe-yksikkö 1.1.2000 lähtien. (Aikuiskoulusjohtajan virka muutettiin ko. johtajan viraksi.)
  • Etelä-Pohjanmaan sairaanhoitopiirin laatupäällikkö (osana edellistä tehtävää) 1.1.1999 – 31.12.2001.
  • Toimialajohtaja (sosiaali-, terveys- ja kulttuuri) 1.1.2001-31.7.2002.
  • Seinäjoen ammattikorkeakoulun Terveysalan yksikön johtaja 1.2.2001 – 31.12.2002.
  • Seinäjoen ammattikorkeakoulun vararehtori 1.1.2003 lähtien (virkavapaalla)
  • Vanhasen II ja Kiviniemen I hallituksen peruspalveluministeri 2007-2011
  • Kataisen I hallituksen sosiaali- ja terveysministeri 2011-2014
  • Stubbin I hallituksen liikenne- ja kuntaministeri 2014-2015