Paula

PAULA RISIKKO

 

CV

Koko nimi Risikko, Paula Sinikka
Syntymäaika ja -paikka 04.06.1960 Ylihärmä
Kotikunta Seinäjoki
Ammatti/arvo Terveystieteiden tohtori
   
Koulutus
  • ylioppilas 1979 (Alahärmän lukio)
  • sairaanhoitaja 1983 (Seinäjoen sairaanhoito-oppilaitos)
  • erikoissairaanhoitaja 1985 (Seinäjoen sairaanhoito-oppilaitos)
  • sairaanhoidon opettaja 1987 (Oulun sairaanhoito-oppilaitos)
  • terveydenhuollon maisteri 1990 (Kuopion yliopisto)
  • terveystieteiden tohtori 1997 (Tampereen yliopisto)
   
Työura / Elämänkertatietoja
  • sairaanhoitaja, Etelä-Pohjanmaan sairaanhoitopiiri 1983-1985
  • sairaanhoidon opettaja, Seinäjoen terveydenhuolto-oppilaitos 1985-1987
  • sairaanhoidon opettaja, Kuopion terveydenhuolto-oppilaitos 1988-1990
  • aikuiskoulutusjohtaja, Seinäjoen terveydenhuolto-oppilaitos 1990-1994
  • laatupäällikkö, Helsingin sairaanhoito-opisto 1994-1995
  • projektipäällikkö Stakesin hallinnoimassa "SoTeKeKo" -projektissa 1995-1998
  • projektipäällikkö, Seinäjoen ammattikorkeakoulu 1998-1999
  • laatupäällikkö, Etelä-Pohjanmaan sairaanhoitopiiri 1999-2001
  • johtaja, SoTe-yksikkö 2000-2001
  • toimialajohtaja, Seinäjoen ammattikorkeakoulu 2001-2002
  • johtaja, Terveysalan yksikkö, Seinäjoen ammattikorkeakoulu 2001-2002
  • vararehtori, Seinäjoen ammattikorkeakoulu (virkavapaa) 2003-
Valtiolliset luottamustehtävät
  • Tasa-arvoasiain neuvottelukunta TANE 2003-2007
  • Rintamaveteraaniasiain neuvottelukunta 2003-2007, 2015-
Kunnalliset luottamustehtävät
  • Seinäjoen kaupunginvaltuusto 2001-
  • Seinäjoen kaupunginvaltuusto, 2. vpj 2001-2004
  • Seinäjoen kaupunginvaltuusto, 1. vpj 2005-2007
  • Seinäjoen kaupungin ikääntymispoliittinen strategiatoimikunta, pj 2002-2007
  • Etelä-Pohjanmaan sairaanhoitopiiri, valtuusto, vpj 2005-2007
  • Etelä-Pohjanmaan sairaanhoitopiiri, terveydenhuollon neuvottelukunta 2003-2007
  • Etelä-Pohjanmaan liitto, peruspalveluohjelman ohjausryhmä 2004-2007
Muut luottamustehtävät
  • Suomen Sydänliitto, pj 2016-
  • Valtakunnallinen sosiaali- ja terveydenhuollon eettinen neuvottelukunta ETENE 2003-2007
  • Helsingin Yliopiston Ruralia-instituutin Seinäjoen toimintayksikön neuvottelukunta, vpj 2004-2007
  • Suomi-yhtiön edustajisto 2003-2007
  • Etelä-Pohjanmaan Osuuspankin hallintoneuvosto 2002-2007
  • Suomen Siirtolaisuusmuseon tukiyhdistys ry, hallitus, pj 2004-2007
  • Suomen nuorisoseuramuseo ry, hallitus -2007
  • Lakeuden omaishoitajat ry, Ohhoijaa-projektin ohjausryhmä 2003-2007
  • Autismi- ja Aspergerliitto ry, projektin ohjausryhmä -2007
  • Alfred Kordelinin säätiö, Seinäjoen rahasto -2007
  • Korpisaaren säätiön hallitus 2005-2007
  • Korpisaaren säätiön hallitus, vpj 2006-2007
  • Kansallinen Kokoomus rp, vpj 2004-2008
  • Kokoomuksen naisten liitto, pj 2004-2007
  • MTK:n sosiaalivaliokunta, asiantuntijajäsen 2003-2007
  • Diabetesliiton liittovaltuusto 2006-2007
  • Suomen MS-liitto, Palvelukoti Pihapihlaja, johtokunta, pj 2006-2007
Julkaisut
  • Sairaanhoitajan työn nykyiset ja tulevaisuuden kvalifikaatiovaatimukset 1997
  • Jussi Korpi, Paula Risikko, Seppo Leisti: Etelä-Pohjanmaa -mallin hyöty alueellisen erikoissairaanhoidon kehittämisessä 2000
  • lukuisia muita julkaisuja
Arvonimet
  • hallintotieteiden tohtori h.c. 2011 (Vaasan yliopisto), lääketieteen tohtori h.c. 2012 (Tampereen yliopisto)

 

Kansanedustajana   19.03.2003 -

Lue lisää valtioneuvoston sivuilta

Vaalipiiri Vaasan vaalipiiri
Toimielinjäsenyydet ja tehtävät
  • Puhemiehistö (Puhemies) 05.02.2018 - 16.04.2019
  • Puhemiesneuvosto (Puhemies) 05.02.2018 - 16.04.2019
  • Kansliatoimikunta (Puhemies) 05.02.2018 - 16.04.2019
  • Kansainvälisten asiain foorumi (Puhemies) 05.02.2018 - 16.04.2019
Valtioneuvoston jäsenyydet
  • peruspalveluministeri (Vanhanen II) 19.04.2007 - 21.06.2010
  • ministeri ympäristöministeriössä (Vanhanen II) 19.04.2007 - 01.01.2008
  • peruspalveluministeri (Kiviniemi) 22.06.2010 - 21.06.2011
  • sosiaali- ja terveysministeri (Katainen) 22.06.2011 - 23.06.2014
  • liikenne- ja kuntaministeri (Stubb) 24.06.2014 - 28.05.2015
  • sisäministeri (Sipilä) 22.06.2016 - 05.02.2018
Päättyneet toimielinjäsenyydet ja tehtävät
  • Puhemiehistö (Toinen varapuhemies) 29.05.2015 - 21.06.2016
  • Puhemiesneuvosto (jäsen) 03.04.2007 - 18.04.2007, (Toinen varapuhemies) 29.05.2015 - 21.06.2016
  • Kansliatoimikunta (Toinen varapuhemies) 29.05.2015 - 21.06.2016
  • Sosiaali- ja terveysvaliokunta (jäsen) 02.04.2003 - 10.02.2006, (jäsen) 06.09.2006 - 20.03.2007
  • Työelämä- ja tasa-arvovaliokunta (jäsen) 02.04.2003 - 21.10.2005, (varajäsen) 25.10.2005 - 10.02.2006, (varajäsen) 06.09.2006 - 20.03.2007
  • Sivistysvaliokunta (varajäsen) 21.10.2005 - 10.02.2006
  • Tulevaisuusvaliokunta (Puheenjohtaja) 03.04.2007 - 18.04.2007
  • Kansaneläkelaitoksen valtuutetut (jäsen) 31.03.2006 - 18.04.2007
  • Kansainvälisten asiain foorumi (Toinen varapuhemies) 29.05.2015 - 21.06.2016